„Толкова много съм вложил/а в тази връзка – няма как да си тръгна сега или?
„Прекалено късно е да се върна в университета и да започна наново кариерата си“
„Всички свестни мъже са заети“
„Няма как просто да зарежа всичко и да отида да живея на друго място“
„Колкото и да работя няма да получа поста, който искам“
Звучи ли познато? Ако не си имал/а точно тези мисли вероятно имаш други твои – сходни на тях – напрапливи и интузивни, които просто се появяват и сякаш блокират инициативата ти да преследваш това, което искаш или може би се опитват да те насочат към това да се стремиш към по“ реалистични“ цели и мечти. Почти всички имаме такива и това е напълно естествено. Подобни вярвания често обаче се превръщат в неадаптивни мисли.
Какво представляват неадаптивните мисли?
Неадаптивните мисли са устойчиви когниции, които обикновено са интрузивни, изопачени, негативни и най-често неточни. В общия случай не са просто една мисъл „ Той няма да тръгне с жена, която изглежда като мен“, а по-скоро възникват като част от по-голяма когнитивна схема – патерн или изначално вярване – „Никой няма да ме обича, такава каквато съм“. Те възникват по същия начин, по който изграждаме вярванията ни за света. Най-често абсорбираме тези вярвания или начин на мислене от най-ранните ни преживявания – от нашите родители, хората, които са се грижили за нас, съученици, приятели и т.н.
И докато някои от вярванията могат да бъдат работещи за нас като : „Не влизай в кола на непознат“, други може би не толкова. Както се разбира от наименованието им, те ни пречат да се адаптираме адектвано към средата или ситуациите, в които се намираме. На едно по-базово равнище неадаптивните мисли могат да блокират стремежа ни да гоним целите си или да се превърнат в удобно оправдание да се откажем от работата, партнъора, пътуването или начина на живот, който искаме. В други случаи те могат да повляят на цялостното ни емоционалното състояние, допринасяйки за развитието на по-сериозна симптоматика като тревожност, депресия или усещане за безпомощност.
Как можем да установим кои са неадаптивните ни вярвания?
Ето и няколко въпроси, с които можеш да разбереш повече за характера и причините за възникването на неадативни мисли.
Кои са техниките за овладяване на неадаптивните мисли?
Разбира се, след като сме установили кои са неадаптивните ни мисли, идва и логичният въпрос как да ги овладеем. Ето няколко техники, с които можеш да направиш това :
Често неадаптивните мисли ограничават потенциала ни. Всички ги имаме, но е важно да си дадем сметка доколко те ни вършат работа и ако не, какво друго алтернативно вярване може да допуснем за себе си. Промяната идва тогава, когато когато осъзнаем собствените си когнитивни блокажи и неадаптивни мисли и изберем да повярваме на алтеративни такива, които да допринесат за постигането на целите ни.