Енеаграм е система, идваща от източните традиции в началото на миналия век. Тя предлага модел, състоящ се от девет профила – енеатипи, който позволява да разберем личността ни по-добре. Системата описва девет фундаментално различни начина на мислене, светоусещане и модели на поведение. Профилът на нашата личност функционира като филтър, който ни осигурява един уникален начин на възприятие на света. Като откриваме своя личностен модел и предпоставките, на които той се основава, ние откриваме също какво ни мотивира, какви са стратегиите ни за справяне и кои са ключовете към личностното ни израстване. Макар и някои от нас да могат да се припознаят в няколко енеатипа, винаги един ще бъде доминиращ.
Кои са 9-те енеатипи?
1. Перфекционистът – Представи си онзи човек в живота ти, който винаги се старае да е безупречен във всичко. Винаги спазва правилата, винаги е навреме, животът му сякаш е идеално подреден. Педантичен във всяко едно отношение, изпипва всичко до най-малкия детайл. Цялата тази безупречност разбира се има своята цена. Единицата често може да бъде изключително осъдителна и критична. Тя често причинява страдание на себе си и останалите с нереалистично високите си стандарти и вечното си неудовлетворение , че никога нищо не е достатъчно добре.
2. Благодетелят – Това е идеалният родител – човекът , който е винаги готов да се притече на помощ, да те подкрепи, да ти даде това, от което имаш нужда. Двойките са жертвоготовни и състрадателни – обичат да дават, но изпитват трудности, когато трябва да получат. Често изпитват трудности в това да поставят здравословни граници по отношение на останалите. Страхуват се, че никой няма да ги обича и ще бъдат безполезни ако спрат да дават постоянно от себе си.
3. Изпълнителят – Всички го познаваме – увереното, чаровно и амбициозно дете в училище – знаменосеца на випуска, обичания от всички. Винаги активен, организиран, структуриран, неуморен. Неговите ключови мотивиратори са постигането на успех, статус, адмирациите на другите и тяхната валидация. Тук вечният стремеж към признание крие страха, че без успехите си , той не значи нищо.
4. Индивидуалистът – Това е идеалистът на енеаграмата. Емоционален по природа през целия си живот иска да покаже, че е различен, покорявайки останалите с автентичността си. Дори и да не е артист по професия четворката винаги търси начин да изрази себе си и идентичността си посредством нещо, което е неповторимо – характерно единствено и само за него самия. За четворките конформизмът е отживелица – те винаги взимат решенията си спрямо собствените си ценности, вярвания и цели.
5. Изследователят – Аналитичният мислител, който иска да разбере как работи света. Предпочита да гледа на света по един по-концептуален, отколкото практичен начин. Петиците са изключително самодостатъчни и често се посвещават изцяло на науката. Независими и иновативни, обичат да говорят на теми като квантова физика и астрономия.
6. Лоялният – Това са хората, на които знаеш, че винаги можеш да разчиташ. Първоначално могат да са по-предпазливи и да не допускат лесно останалите до себе си, но веднъж спечелиш ли доверието им, са изключително лоялни. Може би най-лоялните от всички типове. Същевременно с това често се чувстват неуверени в себе си и възможностите си. Страхът им, че могат да бъдат изоставени, ги кара да търсят постоянна сигурност от останалите.
7. Ентусиастът – Седмицата е хедонистът на енеаграмата. Вечният оптимист и душата на компанията. Той винаги е „над нещата“ – нищо не може да го събори. Забавни, дръзки и импулсивни. Избягват конфликтите и поемането на отговорности – живеят, за да се наслаждават на живота.
8. Господарят – Целта на живота им е да покажат на всички колко силни и могъщи са. Това са хората, които още от сутринта просто идват и ти казват какво трябва да правиш. Осмиците са лидери – пълни с енергия, имат силна воля, не се страхуват да влязат в дебат. Обичат да контролират, но мразят да бъдат контролирани. За тях животът е една война, в която те трябва да бъдат вечния победител. Най-големият им страх е, че могат проявят слабост и уязвимост.
9. Посредникът – Изключително търпеливи и дипломатични – успяват да намерят общ език с всички. Стараят се винаги да запазят мира на всяка цена и да избегнат конфликта, защото се страхуват да не загубят взаимоотношенията си с останалите. Имат изключително точна преценка за хората – могат да бъдат добри арбитри. Девятката често пренебрегва собствените си интереси в полза на тези на другите.
Подобно на всяка друга психологическа система на личността, целта на Енеаграмата не е да етикетизираме хората в определени категории, а да подпомогне процеса ни на разбиране и приемане на самите нас и близките ни. Например както не може да очакваме от изследвателя да бъде душата на компанията или ентусиастът да стане библиотекар, така няма как да очакваме и господарят винаги да търси мира. Следващият ми блог пост ще продължи темата за енеатиповете като по-конкретно ще рагледам характерните модели на поведение на всеки един от тях в сферите на интимния живот и работното място.