Работата с детето в нас е въздействащ метод за овладяване на минали психологични травми и последващи от тях дисфунционални поведенчески модели. Вътрешното дете е метофора на минало ни Аз, когато сме били деца. Това е онази част от психиката ни, която все още е като едно дете – невинно, лесно ранимо, зависимо и изпълнено с любопитство.
Концепцията за детето в нас изначално се свързва с архетипа на Юнг за „божественото дете – divine child“ – идея, на която по-късно стъпва Лучия Капачоне, за да създаде терапевтичната техника „повторно родителстване“ („reparenting“ на детето в нас). На свой ред, фамилният терапевт Виржиния Сатир доразвива тази теория с тезата си, че психиката ни е мултидименсионална – в нея съществуват различни части/архетипи – вътрешното дете, майката, вътрешният критик, вътрешната самозащита и т.н. Сатир вярва, че постепенното разпознаване и интегриране на различните части в нас, засилва себеосъзнатостта ни и ни помага в процеса на овладяване на травматичните ни детски преживявания.
Посредством свързване с детето в нас, ние се докосваме до информация за нашите най-дълбоки нужди, които често не са били удовлетворени, по начина, по който сме искали, когато сме били деца. „Reparenting” е процесът на среща, разпознаване и удовлетворяване на тези нужди – практикуване на любов към себе си с цел подобряване на функционирането ни като адаптивни възрастни.
Работата с детето в нас се състои от три части – вътрешното дете (inner child), което често пъти в процеса се оказва,че може би е било наранено (wounded child). външното дете (outer child) и възрастното Аз (adult self). Как да разпознаем трите части?
Вътрешното дете
Вътрешното дете е свързано с първичните ни нужди. Това е нашето малко Аз – уязвимо и дълбоко емоционално.То е :
– Уязвимо и лесно ранимо;
– Чувствително;
– Любопитно, креативно и игриво;
– Има нужда от любов, признание и валидация;
– Копнее за близост и сигурност;
– Изразява емоциите си открито (без задръжки) – без значение дали е гняв, тъга или радост.
Ако вътрешното ни дете е наранено, обикновено на лице могат да се наблюдават някои от следните тенденции :
– Базово вярване, че има нещо нередно в мен;
– Страх от изоставяне и загуба на любов;
– Несигурност и ниско самочувствие;
– Загуба на Аза с цел удовлетворяване на нуждите на другите;
– Страх от поставяне на здравословни граници или неумението да кажеш „не“ на другите;
– Постоянно преследване на дейности, които носят моментално удовлетворение – наркотици, компулсивно пазаруване, отлагане на дейности и т.н.
Външното дете
Външното дете отговаря на нуждите на вътрешното и може да отреагира със свръхпредпазване и изграждане на ригидни граници с околния свят. То е отговорно за самосаботажа и/или себедеструктивните тенденции в нас. Характеризира се с :
– Себедеструктивни действия – зависимости от всякакъв характер.
– Загуба на контрол върху собствените реакции – свръхконтрол спрямо останалите;
– Невъзможност за овлядяване на гнева/агресия;
– Нетърпение и импулсивност;
– Самосаботаж върху личностното развитие и промяна.
– Отблъскване на любовта и грижата от останалите с цел свръхпротективност и предпазване от уязвимост на вътрешното дете. Свръхвзискателност към другите.
Възрастният (Интегриран) Аз
Когато се осъществи здравословен диалог между вътрешното дете и възрастното Аз, обикновено се наблюдават следните тенденции :
– Свързване с усещанията и емоциите в тялото;
– Ясно идентифициране и изразяване на емоции;
– Идентифициране на нуждите и ясното им изразяване , без да се стига до гняв или раздразнение;
– Умение за поставяне на здравословни граници;
– Даване на пространство за дълбоките чувства на вътрешното дете, без те да бъдат потискани и игнорирани;
– Практикуване на грижа и любов към себе си.
Как да се свържем с детето в нас ?
– Сканиране на тялото – свързване с физически усещания. Вместо да търсим разсейване с външни стимули по време на емоционално наситено преживяване, свързването с вътрешното дете изисква да обърнем фокуса навътре. Какво чувствам тук и сега? Какво се случва с мен в този момент? Коя моя нужда не е удовлетворена?
– Затвори очи и визуализирайки твоето минало Аз – себе си като дете (точната възраст не е от значение, когато затворим очи, несъзнаваното само ще подаде точно тази възраст, на която в най-голяма степен сме имали нужда от любов и грижа), му задай въпроси като „ Какво чувстваш , от какво имаш нужда тук и сега?“.
– Когато мислено се срещнеш с него, можеш да му подадеш послания като „Аз съм тук, за да се погрижа за теб“;“Ти си обичан/а – аз съм тук за теб“; „Ти си в безопасност“; „Ти нямаш вина – ти си само едно дете“.
– Напиши писмо до вътрешното си дете. Разкажи му за себе си и как си справил/а с – как си оцелял/а.
– Практикувай поставяне на здравословни граници. Хармоничните (безконфликтни) взаимоотношения не са равнозначни на здравословни взаимоотношения! Нараненото дете в нас за съжаление често ни кара да копнеем за връзки с хора, които ни нараняват/игнорират/ пренебрегват или с които е невъзможно да бъдем. Това е неговият призив, че иска да получи любов. Бъди човека, който може да му я даде.
– Практикувай грижа за себе си сякаш ти самия си собствения ти родител. Никой друг няма да може да го направи по-добре от теб …
Като акт на грижа за теб самия, можеш да водиш следния ежедневен дневник за себеприемане и работа с детето в теб.
Нещото, за което се самообвинявам/срамувам/съдя, е :…………………………………………………………………..
Ако някой, на когото много държа разбера,че се самообвинява/срамува/съди за гореописаното от мен, какво бих му казал? …………………………………
Искам да простя на себе си, за да се почувствам……………………………………………………………………..
Когато направих тези избори в миналото, аз изхождах от позицията на ( напиши емоционалното състояние, което си изпитвал/а – страх, гняв, несигурност и др.)………………………………………………………………………………
Знам,че съм направил най-доброто, на което съм бил способен със средствата, които съм имал и сега виждам, че вътрешното ми дете е имало нужда от ……………………………………………………………. (грижа, любов, емпатия,сигурност,валидация,одобрение и т.н).
Като възрастен/ на настоящата ми възраст ще удовлетворя тази нужда на детето в мен като направя : …………………………………………………………………
Примери :
– похваля себе си за 5 неща, които съм направил днес;
– отделя 5-10 мин. за медитация;
– приготвя здравословна храна;
– отделя време за разходка в природата;
– водя дневник, пиейки чай;
– пия повече вода/спортувам;
– фокусирам се върху приоритетите си;
– практикувам умението да казвам „не“, когато това е нещото, което вътрешно искам;
– поставям здравословни граници;
– поемам отговорност само за неща, за които се чувствам окей да поема – пускам нуждата от себедоказване или доказване пред другите.
Ако аз бях обичащия родител на детето в мен, което се чувства виновно/се срамува за това, което е/не е направило, бих му казал/а : ………………………………………………………………………………………………..
Гордея се със себе си за : ………………………………………………………………………….
Себеутвържденията ми себеприемане и изразяване на любов към мен самия са : (можеш да измислиш свои и/или да почерпиш идеи от списъка отдолу).
Примери :
– Аз съм обичан;
– Аз съм достатъчно добър такъв какъвто съм;
– Имам право да греша;
– Чувствата ми са валидни;
– Заслужавам любов и прошка;
– Аз съм важен;
– Аз съм цялостен;
– Обичам човека, в когото се превръщам всеки ден.