Всеки човек, минал през раздяла, е наясно, че това е труден процес. За различните двойки, той протича по различен начин. За някои той може да бъде под формата на постоянни събирания и раздели преди да настъпи окончателната раздяла. Други могат да минат от моногамна връзка в отворена и да се виждат с други хора, а трети – да превърнат любовта в приятелство. Емоционалната привързаност, която един човек изпитва към друг, обикновено не се изчерпва в момента, когато връзката приключи. Това, което се случва, е, че с времето чувствата постепенно губят от интензитета си.
Дори и ти да си човекът, който приключва връзката и да знаеш, че това е най-доброто решение и за двама Ви, раздялата неминуемо актуализира темата за загубата. Понякога е трудно да разграничим болката от настоящата загуба със загуби, случили се в миналото ни.
Стадиите на раздяла :
Повечето от посочените стадии са характерни за всяка една загуба, без значение дали тя е вследствие на раздяла или не. Независимо,че стадиите са описани в определена подредба, това не означава задължително, че ще бъдат изпитани с точно тази последвателност. Много често хората скачат от един етап на друг и обратно вместо да минават последователно през всеки един от тях.
Без значение кой инициира раздялата, тя винаги е процес, който се преживява трудно. В тази връзка предлагам няколко коупинг стратегии и неща, които е важно да се имат предвид в процеса на справяне и приемане на раздялата :
Хората преживяваме емоциите си по различен начин. В този смисъл няма как да знаеш вдействителност до каква степен бившият ти партнъор е афектиран от раздялата, без значение от на пръв поглед ‘‘безгрижните‘‘ снимки, които той или тя поства в инстаграм акаунта си. Може да се окаже по-полезно да спрем играта на съревнование и сравнение и да се изправим очи в очи с чувствата си, без значение колко трудни може да са те. Няма да ‘‘спечелиш‘‘ раздялата, заемайки позицията на ‘‘силния‘‘, който се чувства по-малко уязвим и не му пука. Колкото и болезнено да е, осъзнаването на стойността на това, което си загубил/а с раздялата, може да ти даде яснота относно това, което искаш в една бъдеща връзка.
Няма нищо лошо да си поръчаш бургер, сладолед или да се отдадеш на чаша вино. Всички имаме нужда да си доставим доза удоволствие или разсейване, когато се намираме в труден период. Когато обаче нездравословната храна,алкохола или секса за една вечер се превърнат в постоянна практика с цел избягване на негативните емоции, това, което се случва, е ,че отгалагаме, но не разрешаваме проблема. Това е напълно нормално с оглед на факта, че сме израстнали в култура, където на чувствата и болката се гледа като на слабост, на нещо, което лесно може да маскираме с временни негативни ‘‘стратегии за справяне‘‘. Истината е, че чувствата са там, за да бъдат преживени, а не избегнати и в крайна смета в някакъв момент техният интензитет намалява.
Често, когато сме изправени пред неизвестното бъдеще, имаме навика да се вкарваме в катастрофалния начин на мислене тип ‘‘ще остана сам/а завинаги‘‘, „не се справям добре във връзките‘‘ и тн. Когато се усетим, че сме в капана на този начин на мислене, е важно да го предизвикаме, търсейки доказателства от реалността, които го оборват като – „Връзката в бившия/ата ми приключи, защото имахме различни идеи за бъдещето и когато свикна с тази идея, ще имам възможността да срещна по-подходящ за мен човек“.
Преодоляването на раздяла е лично преживяване, но това не означава, че трябва да минеш през него сам/а. Отново под влияние на обществото или възпитанието често се водим от вярването , че ако не се справяме сами или търсим нечия помощ, това е признак слабост. Всъщност е важно да бъдем отворени към подкрепата на приятели, близки или пък от получаване на обективна гледна точка на психотерапевт. Именно това са хората,които могат да ни помогнат да си припомним,че заслужаваме да бъдем в пълноценна и удовлетворяща за нас връзка.
След раздяла изведнъж се оказваме с много свободно време, което може да използваме за себе си и личностното си развитие. Можем да го ‘‘запълним‘‘ като се включим в доброволчество за каузи или интереси, които ни вълнуват, да се върнем към хобита, които отдавна сме загърбили или да пробваме нещо ново, което винаги сме искали. Да се свържем с нещо, което е важно за нас – спорт, здравословен режим, пътувания, обучения, курсове и др. Когато връзката ни с друг приключи, е важно да възстановим друга важна връзка – тази със самите себе си.
Хората носим повече психологически и емоционален ресурс за справяне, отколкото предполагаме. Загубата и раздялата са събития, през които всеки един от нас преминава в един или друг момент от живота си. Те ни дават възможност да си дадем време и сметка за това на какъв етап се намираме и как искаме да продължим напред. Винаги има какво да си ‘‘вземем‘‘ от всяко едно преживяване, колкото и трудно да e то за нас.