Ако трябва да опишеш депресиран човек, какво ти хрумва?
Някой, който не може да стане от леглото? Който звъни, за да предупреди , че не може да отиде на работа,защото не може да излезе от вкъщи? Някой, който се изолира от социални контакти? Или може би някой, който не може да спре да плаче и постоянно се чувства безнадеждно?
А дали си го представяш като успешен професионалист, който работи на висока позиция в разрастваща се компания, с много приятели, обучения и титли зад гърба си, който се събужда с тревожност всяка сутрин под натиска на това да продължава да се старае да бъде „перфектен‘‘ във всяко едно отношение. Дали в съзнанието ти изкача усмихнатата колежка, която винаги изглежда сякаш успява да се справи с всичко, а всъщност вътрешно се възприема като пълен провал?
Да, едва ли ще си представиш точно тях. Но вдействителност именно те могат да се окажат пример за хора с т.нар. високо функционираща депресия. Днешният блог пост е посветен на това да разгледаме повече за това какво представлява високо функциониращата депресия – как се проявава и по какво да я познаем.
Високо функциониращата депресия е още известна като депресията на перфекционистите. Най-големият риск за тези хора е,че те често не се чувстват наистина щастливи, но дори не си дават сметка, че страдат от депресия. Ето и списък с 9 показатели и модели на поведение, които могат да ни дадат яснота за това как изглежда тя в реалния живот :
В даден момент от живота ни е напълно възможно да се припознаем във всяка една или някои от точките в горепосочения списък. Понижената енергия, чувство на тъга или раздразнителност след дълъг работен ден са нормални човешки преживявания и по никакъв начин не се опитвам да ги патологизирам. Когато обаче те станат постоянна част от живота ни, за дълги периоди от време – месеци или дори години, е възможно да става въпрос за нещо повече от ‘‘просто‘‘ безпокойство и тревожност.
Независмо, че за разлика от т.нар. депресивно разстройство, с високо фунциониращата депресия привидно можем да се удържаме и да се справяме с ежедневните си задължения, в дългосрочен план тя също крие своите рискове. С цел “овладяване“ на гореописаните симптоми често се отключват негативни коупинг стратегии, както и други съпътстващи разстройства като разстройства на храненето или употреба на алкохол и/или психоактивни вещества. В този смисъл е важно да се погрижим за себе си, да потърсим подкрепа и да работим по един адаптивен начин за овладяване на високо функционираща депресия.